skip to Main Content

Hampus och Mårten kör fys tillsammans!

Hampus och Mårten kör individuell fys tillsammans !?

Näsbypark Tennisklubb är en förening som lyckats förverkliga en modernare fyskultur!

I många klubbar är det vanligt att föreningarna gör sitt bästa för att fylla ett tomt håll genom att erbjuda någon form av fysträning på veckobasis. Skillnaden i Näsbypark Tennisklubb är att föreningen valt att både använda sig av en form av nivåanpassad fysträning i kombination med en tränarstab som arbetar engagerat med att motivera föräldrar till kombinera gruppfys med individuella fysupplägg. Och det är just här Näsbypark Tennis urskiljer sig , nämligen med förmågan att kombinera och förankra fysträningens möjligheter i såväl gruppfys, individuell fys och som ett element på årliga Tennisresor.

I den nivåanpassade gruppfysen delas grupperna in efter mental mognad, inställning och fysisk kapacitet ur ett mer hälsorelaterat perspektiv. Här är jag som ansvarig för klubbens fysträning delaktig i gruppindelningen utifrån individuell erfarenhet, allmän motorik, men även efter en åldersanpassning i form av biologisk bedömning.

Från och med 2017 har jag även prövat en träningsmodell där två spelare tränar fysträning med egna individuella upplägg under samma träning, en form som fungerar perfekt för ungdomar som behöver få till fler fysträningar per vecka men samtidigt vill få tillräcklig tid på individuell nivå för teknikträning inom styrka och rörlighet.

Från i år har Hampus och Mårten dragit igång med individuell fysträning kombinerat med klubbens gruppfys, ett steg i rätt riktning men också för en modernare form av hållbar fysisk utveckling.

This Post Has 3 Comments

  1. In in enim pulvinar, scelerisque elit eu, convallis felis. Nunc fringilla sem ligula, at ultrices est vulputate feugiat. Aliquam ut ante nisi. Sed rhoncus lobortis arcu, id scelerisque nulla tristique vitae. Nam feugiat fringilla neque eget fringilla. Pellentesque ut erat tempus, efficitur magna quis, ultrices ligula.

  2. Morbi odio justo, rutrum ut facilisis eget, dictum vitae leo. Aenean pretium tristique eros, ut cursus lacus consequat quis. Sed efficitur est sodales purus aliquet accumsan. Donec fringilla, lacus sed consequat tempor, tellus ex rhoncus quam, id accumsan libero elit sit amet est. Curabitur et quam porttitor, porta lacus eget, facilisis lorem.

  3. Nunc feugiat cursus mauris, non dignissim justo aliquet id. Nullam interdum laoreet libero, non aliquam nibh lobortis eu. Aliquam dui lectus, accumsan ut luctus nec, fringilla vel purus. Pellentesque vestibulum hendrerit erat quis dictum. Nam augue est, venenatis eget quam cursus, mollis cursus augue.

Kommentarer är avstängda.

Back To Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial